Izvještaj o utrci za Veliku nagradu Rusije

Osvajanjem šestog mjesta u utrci za VN Rusije Daniil Kvjat razveselio je domaće navijače. Vozač momčadi Red Bull Racing vrlo je napetu utrku u svojoj domovini, punu zapleta i dvaput prekidanu izlaskom sigurnosnog automobila, završio novim prikupljenim bodovima. Ti su se bodovi nakon utrke i povećali jer je zbog kazne dodatka 30 sekundi Kimiju Räikkönenu u službenom poretku napredovao na peto mjesto.

Kvjat je ostvario najbolji rezultat među vozačima s Renaultovom pogonskom jedinicom. Njegov momčadski kolega Daniel Ricciardo i vozač momčadi Toro Rosso, Carlos Sainz, odustali su prije kraja utrke, a Sainzov momčadski kolega Max Verstappen nakon sudara u prvom krugu morao se vratiti u boks zbog probušene gume. Utrku je završio na jedanaestom mjestu, a zbog kazne dodatka vremena Fernandu Alonsu, službeno je ostvario deseto mjesto.

f1-vn-rusije-2015_300x200 (1)

Ključne točke utrke:

Ljubimac domaće publike, Daniil Kvjat, u cilj je stigao šesti, što je napredak od pet mjesta u odnosu na startni položaj. Za razliku od svojeg momčadskog kolege. za vrijeme obaju izlazaka sigurnosnog automobila ostao je na stazi i tako se probio među vodeću četvoricu. Nakon zaustavljanja u boksu pao je na začelje vodeće desetorice, ali je ponovno napredovao kad su se pokraj staze zaustavili Ricciardo, Sainz, a na kraju i Bottas. Rus je nakon utrke, kad je Räikkönenu dodano 30 sekundi, napredovao na peto mjesto.

Daniel Ricciardo se za vrijeme drugog izlaska sigurnosnog automobila prijevremeno zaustavio u boksu i pao na deseto mjesto. Nakon što su se vodeći zaustavili u boksu, izgledalo je kao da će utrku završiti na četvrtom mjestu, ali je u 49. krugu odustao.

Max Verstappen utrku je završio na jedanaestom mjestu. Zbog sudara između Hülkenberga in Ericssona nakon prvog se kruga morao zaustaviti u boksu s probušenom gumom. Na stazu se vratio na začelju poretka, ali se ustrajno probijao i u cilj stigao jedanaesti. Kad su nakon utrke Alonsu pribrojene sekunde kazne, napredovao je na deseto mjesto i tako osvojio bod.

Carlos Sainz zbog nesreće je u subotnjim kvalifikacijama utrku započeo sa začelja. Probio se do sedmog mjesta, kad se u 47. krugu zaustavio uz stazu zbog kvara.

Rémi Taffin, voditelj operacija Renault Sporta F1 na trkaćim stazama:

“Staza u Sočiju vrlo je zahtjevna jer se veći dio staze vozi punim gasom i mnogo je uskih, sporih zavoja. Bez obzira na to, bili smo vrlo pouzdani i to unatoč skraćenim treninzima koji su više puta bili prekidani. Imali smo mogućnost osvojiti još više bodova, ali okolnosti nam to nisu dopustile. U svakom slučaju, imamo razloga za optimizam u završne četiri utrke sezone.”

Cyril Abiteboul, generalni direktor Renault Sporta F1:

Konačni je rezultat prosječan, ali iza njega se krije borbeni duh koji su ovog vikenda pokazale obje momčadi. Raduje nas što je s Carlosom nakon teške nesreće u kvalifikacijama sve bilo u redu i što je bio vrlo raspoložen za utrku. Svi su na treninzima odvozili ograničen broj krugova, što je očito prouzročilo određene poteškoće u pripremama bolida za utrku, ali smo ostali usredotočeni i u pogledu pouzdanosti ovaj vikend nismo imali problema. Naša brzina bila je solidna i zato se veselimo borbi za još više bodova u sljedećoj utrci u Austinu. Usto želim čestitati Mercedesu na osvajanju drugog naslova svjetskog prvaka u poretku konstruktora. Svoj su posao odradili fantastično i postavili mjerilo kojemu mi ostali moramo težiti.